Beskrivning
Peugeot Theault – 2017 | Stuteri | 3-sits | Endast 2 ägare
Nu säljer jag min fina Peugeot Boxer Theault, då jag behöver byta till en hästbil med V-galler.
• Tillverkad 2017-06
• Endast 2 ägare
• Drygt 8 000 mil
• Stuterimodell
• 3 sittplatser
• Lastvikt 960 kg
• 6-växlad manuell
• Full servicehistorik enligt bok
• Kamrem och vattenpump nyligen bytta
• Helt nya C-däck med extra grepp på aluminiumfälgar
• Motor- och vagnsförsäkring finns kvar i ytterligare ett år
Nybesiktad ✔️
Kamrem och vattenpump är bytta eftersom rekommendationen är att göra detta innan 10 år/10 000 mil. Jag vill själv alltid känna mig trygg när jag kör mina hästar, och därför valde jag att göra bytet i god tid.
Bilen är i använt men väl fungerande skick. Det finns repor, en mindre lackskada, sparkmärken med mera, vilket är naturligt på en hästbil som använts. Däremot fungerar allt som det ska och bilen går mycket bra.
Jag säljer till högstbjudande eftersom jag behöver byta till en bil med V-galler och vill därför se vilket intresse som finns. Eller kanske byte 🚛
Som jämförelse finns just nu två liknande Theault-bilar ute hos en etablerad säljare av märket – en för cirka 780 000 kr (nyare årsmodell men med ungefär samma miltal) och en för cirka 600 000 kr (med betydligt högre miltal).
Välkommen med ett seriöst bud!
Bilen finns i södra Dalarna och är välkommen att ses och provköras.
Annons ID:wbnbhV5Q1