Beskrivning
(Obs helst söder om Stockholm)
Hejsan!
Mitt namn är Lisa och jag är 30 år.
Jag är tidigare hästtjej som har börjat känna av en smygande hästabstinens senaste 1-2 åren , och skriver denna annons för att kunna ta upp ridningen/hästarna igen.
Jag jobbar som sjuksköterska på Södersjukhuset och arbetar varierande tider. Det kan vara dag, kväll samt helger. Därav skulle det passa mig bäst om tiderna är flexibla. Jag bor i Farsta strand och har tillgång till bil. Jag är 172 cm lång och väger ca 64 kg.
Mitt största intresse gällande ridningen har alltid varit hoppning men saknar först och främst att vara i stallet och andas hästlukt, mocka, rykta, putsa utrustning samt att rida ut i skog och mark.
Jag red på ridskola från 6 års ålder tills jag var 12 år. Därefter fick jag min första ponny och sen hade jag storhäst fram till jag var 23 år. Åren när jag var 19 till 23 jobbade jag även som hästskötare, både i Sverige och utomlands.
Sen jag sålde min häst 2018 så har jag endast ridit ett fåtal gånger, förutom förra hösten samt nu i våras då jag red 6-8 gånger på Ågesta ridskola. Därav har jag något svårt att bedöma min nivå för tillfället och jag känner mig aningen ringrostig.
Då jag är relativt nyinflyttad till Stockholm skulle jag önska att komma till ett stall där det finns personer i min ålder samt ett intresse för träning/tävling.
Hör gärna av dig om det låter intressant!
Med vänlig hälsning, Lisa