Beskrivning
UPPDATERAD!
Rids just nu lättare pass av 11-åring och lite av mig 1-2 dagar i veckan och longeras/töm 1-2 dagar i veckan övriga dagar promenad eller vila. Igångsättningen kommer ske varsamt med hänsyn till att hon fått föl och vilat länge. Hon kommer bara gå lättare ridning här hemma då det inte finns mer tid än så. Vad hon håller till pga gaffelband skada höger bak (maj-22) vet jag ej. Vid vetcheck januari -24 när hon va lite igångsatt såg hon fin ut och veterinär sa att hon bör följas upp ju mer hon rids för att se att det funkar.
Video från våren 2024.
Är det intressant men osäker på din budget - hör av dig om vad du söker, hem du erbjuder så ser vi om det är en matchning.
Mandela är ett vackert och personligt sto som föddes 2011 och har varit i min ägo sedan 2019. Tillsammans har vi debuterat i dressyr upp till Lätt A:3 – och hon har även tävlat i hoppning upp till 1,10 m med god kapacitet och arbetsvilja. Trevlig att rida ut på ensam och med sällskap, kan ibland bli lite pigg särskilt om hon vilar/har extra energi.
Fått föl som unghäst och nu 2025. Hem är viktigare än pris, och i köpekontraktet kommer det att finnas en klausul om förköpsrätt vid eventuell framtida försäljning – jag vill gärna kunna följa henne genom livet.
https://www.blup.se/sv-SE/horses/318023-mandela
Annons ID:DVU9FQw0X