Beskrivning
Charlie är en snäll valack på 173cm som kan hanteras av alla. Snäll att rida ut på både ensam och i grupp, kan gå både först och sist. Charlie är imp. Estland, såldes till ridskola här i Sverige men trivdes inte. Jag köpte honom -24.
Charlie säljs till någon med lösdrift eller mycket utevistelse. Han tycker som bäst om att rida ut i skogen, töm-köras och jobba från marken. Något känslig för dammigt hö.
Påbörjad inkörning utan problem sommaren -25.
Charlie behöver inte ridas varje dag, kan stå ett par dagar utan att bli pigg men sätter man för mycket press på honom i paddocken eller i ridhuset kan han säga ifrån då han haft en slitning i ena bakknät hos tidigare ägare. Charlie är regelbundet avmaskad och vacc. skodd, tilläggsregistrerad och röntgad rygg hos tidigare ägare, ua. Fick en överbelastning i ena bak-knät för ca 4år sedan. Inget jag märkt av men visades vid högt böjprov vid besiktning 31/7-26 🌸
Har Cor de la Bryere i stammen. Säljes inte som tävlings kompis. Är inte i kondition idag så passar en köpare med den lite mindre plånboken.
🌟 sänkt pris pga för många hästar hemma samt graviditet.
Sammanfattning;
- Snäll att sko
- Töm- köras
- Ridas ut själv
- Ridas ut i grupp
- Lastar sig själv
- Går ihop med andra hästar
- Kan stå själv i stallet
- Snäll att duscha
- Snäll att raka
- Hanteras av alla
- Regelbundet vacc.
- Regelbundet avmaskad
- Trafiksäker (inte mött någon lastbil eller buss)
Se honom gärna även på min instagram: nicolegri
Annons ID:8jFeIRMxL