Beskrivning
Mindra är ett sto med fantastiska egenskaper - otroligt lätt för samling, hoppar med fin teknik och klipp i språnget. Gör LA-rörelser med lätthet. Hon har en nerv som gör att hon aldrig är tråkig, men har i vår ridskoleverksamhet också kunnat gå med ryttare i alla åldrar (med de minsta vill hon ha hackamore vid hoppning) och lärt de galoppera, hoppa med mera.
Hon hade ett trauma i vänsterbakknä för några år sen, gjorde en noggrann rehab och kom tillbaka starkt. Sen blev hon halt igen med utfallet: Behandlad båda framkotor, båda haser och höger bakknä. Veterinären hittar inte mer att anmärka på vid återbesök, utan säger att hon har en rörelsestörning som blir bättre av rörelse och inte ger reaktion på böjprov. Han säger att det bara är att sätta igång, och se hur rörelsestörningen utvecklar sig.
Vi tror att hon skulle göra sig superbra som avelssto och kan ge mycket till avelsarbetet. Men hon är även en fantastisk flockledare så sällskap och promenad kan också vara aktuellt, men även sätta igång och rehaba om så önskas.
Hon är snäll att sko, sköta om, klippa, lasta, köra och all hantering.
Pris är diskuterbart för rätt hem
Skicka meddelande/sms så ringer jag upp.
Finns på Fagersta Ryttarklubb