Beskrivning
Maxad C-ponny med potential
Valack f-16 import England, maxad C-ponny slutmätt 140cm.
Thor är en genomsnäll häst. Enkel i alla hantering! Snäll att klippa, sko, leda, enkel och orädd med hovslagare/veterinär osv.
Aldrig sparkat eller bitits eller ens lagt öronen bakåt.
Stor potential inom valfri gren. Fälttävlan, hoppning, dressyr. Fantastisk steg i alla gångarter. En riktig ögondragare. Lätt för samling och ger en underbar känsla i ridningen. Framförallt i dressyren kommer han nog komma långt. Kvalifikationer för att gå SM i dressyr.
Säljes på grund av att dottern svalnande intresse och ointresse för tävling och inte känt sig bekväm med en känslig häst med power.
Saker som man ska känna till om med Thor:
-Kan gå runt lite när man ska hoppa upp. Dottern hoppar alltid upp helt själv men en ny kan nog behöva någon som håller. Går säkert även att jobba bort.
-Han kan bli stark och sticka (ej het men kan bli svår att stanna.
-Han har svårt med nya ryttare och kan då skena precis när man hoppar upp och spänna sig. Så gör han inte med en han känner!
-en känslig ponny som kan vara reaktiv (endast i ridningen med oerfarna och nya ryttare)
-behöver först arbetas med från marken och bygga förtroende för sin ryttare
Är du någorlunda rutinerad ryttare och vill lägga lite tid på denna ponny så har du säkerligen en mästerskapsponny för de högre klasserna.
Med tanke på Thors känslighet kring nya ryttare kommer vi vara sparsamma med provridningar. Hittar vi någon som matchar bra med Thor är ni givetvis välkomna att prova honom flera ggr men man ska vara beredd på att han kan sticka och vara svår att stanna.
Vi önskar Thor att få komma till ett hem där han kan få utvecklas och frodas som den fantastiska ponnyn han är!
Fullt vaccinerad, tilläggsregistrerad och försäkrad utan reservation. Full transparens med försäkring ges.