Beskrivning
"Olle" är en varmblodsvalack född 2011.
Han är otroligt speciell för mig och det smärtar mig att skriva denna annons. Han kom till mig för ca ett år sen och nu, med förändrade förhållanden så måste jag se till hans bästa och ge honom ett nytt hem.
Olle är en suverän kompis, både för andra hästar och för människor. Han är ganska ranglåg i hagen men låter sig inte jagas bort från maten. Han har mycket energi och gillar när det händer saker, men har inga problem med att ta det lite lugnare också. Han har stått på lösdrift/öppna uteboxar i anslutning till hagen och jag upplever att han trivs väldigt bra med att få välja själv. Men han har stått på box innan han kom till mig och det har funkat bra!
Han är en lyhörd och samarbetsvillig ridkompis som gärna trallar runt i skogen men uppskattar också att jobba lite mer med huvudet och även att få springa ordentligt med jämna mellanrum. Han har en tydlig broms och en tydlig gas. Han är ganska känslig i munnen och vill inte att man tar för hårt, men det behöver man aldrig göra heller då han svarar väldigt bra på kroppsspråket och de övriga hjälperna. Han går gärna ner i form och blir väldigt fin i både skritt och trav. Han skulle kunna lära sig vad som helst och bli den hästen man gör honom till! Han har inte lärt sig galoppskänkel men han kan rulla över i galopp om man startar honom i uppförsbacke och "gungar" igång honom. Han är startad och körd i trav tills för ca 4 år sen, men under hela sin travkarriär så är han riden lite paralellt.
Olle skulle passa bra med den som inte är helt nybörjare, då han behöver någon som kan läsa av hans signaler och respektera att han kan vara känslig för om man är för skarp. Man bör vara följsam och positiv men ändå bestämd!
Skriv till mig för mer info vid intresse!
Annons ID:L0S8mIGkw