Beskrivning
Fautras promax 2
Detta är vår andra Fautras o vi lämnar inte märket :-)
Fautras släp är rejäla o med ordentliga "järnbågar" i konstruktionen som ett bra skydd vid olycka. Karossen är glasfiber. Ordentliga stängningsmekanismer med containerstängning på alla 3dörrarna
Vikter:
Totalvikt: 2500
Tjänstevikt: 1060
Lastvikt: 1440
Årsmodell: 2008
Färg: mörkgrå
Utrustning; Fautras "plastgolv", Stor dörr som kan användas som frontutlastning.
Flexibel mellanvägg i fautras tech som är lätt att lyfta ut, även mittstolpen går lätt att ta ut om du vill lasta annat. Perfekt att lasta in en pall spån eller Hösilage med lastare.
Hingstvägg, dekaler bak sitter på ett "klisterark" .
Frambommar som kan sättas i 2 höjder, fälls ner om en häst hoppar över.
Bommar bak: 2original + 1justerbar
Bromsar justerade o vissa delar utbytta på verkstad för något år sedan.
Extra Utrustning: 3 öppningsbara fönster, C-däck, Dubbdäck på fälj samt reservdäck på fälj.
Backkamera som är krossad i linsen, ( den inne i släpet funkar) går att köpa ny på biltema o byta ut. Backljus är monterade av förra ägaren, dioder börjar ge upp, men det är ju bara lyx o inget krav att ha bakljus på släp :-)
Besiktning senast Dec 26
Att lasta i en Fautras med step up är rena drömmen. Släpet är väldigt stabilt o ligger bra bakom bilen.
Släpet har några år på nacken, så där finns vissa skönhetsfel bla. en del ytrost. På vissa ställen har vi slipat o kallgalvat för att stoppa vidare rost.
På någon bild kan ni se ett hembyggt sadelskåp som är anpassat för bredden av ena spiltan.( Kan medfölja vid smidig affär)
Samt speciallösning för att kunna köra shettis. ( medföljer ej)
Vi har alltså kört allt från mini på 85cm till storhäst på 163 cm o hon har riktigt gott om plats. Både D-ponnyn o storhästen har backat ut utan bekymmer medan de minsta vänder vi i släpet så de går ut framåt.
Vi har ägt den sedan januari 2021
Tänkt pris 60kkr
Annons ID:gzAnT9og-