Beskrivning
Min älskade vegan grandeur tomentum endurance limited edition passar inte min nya häst (islandshäst) och därför är det bättre att den får komma till användning hos någon annan.
Denna sadel köptes ny av mig 2016 och har använts sparsamt, knappt något de senaste 3 åren. Satt perfekt på min förra häst som var en D-ponny med ganska rund och lång rygg. Den är däremot för lång för de islandshästar jag provat lägga den på.
Text från taurs hemsida om den vanliga tomentum endurance:
”ENDURANCE är en bekväm barbackasadel med "soffliknande" sits och formen av en distanssadel. Denna specialdesignade modell är en robust sadel byggd på en kraftig nålfiltsdyna, med insydda flexibla polypropylenilägg som stabiliserar och fördelar vikt. Sadeln är uppbyggd på två separata paneler som är oberoende av varandra - undertill frigörs utrymme för både ryggrad och manke. I panelerna finns fickor som kan fyllas med ilägg - i priset ingår två par rejäla skumgummiilägg.
Grandeurs barbackasadlar håller samma fina kvalitet som de välkända och populära paddarna. Slitstarka genomtestade material.”
Sadeln finns strax utanför Umeå men kan skickas vid behov mot fraktkostnad.