Beskrivning
Söker din familj en sockersöt pärla med fin hoppförmåga och bra temperament?
Vill ni ha en ponny med bra grundtemperament och har möjlighet att ta utbildningen vidare framåt t.ex genom ett äldre syskon?
Då kan fina Frosty vara något för er!
Frosty är född 2017 och hemmamätt till 117cm (bär dock upp längre ryttare väldigt bra).
Hon är irländsk import och har varit i Sverige ca 2år.
Frosty är väldigt trygg i sig själv. Hon har hos oss varit helt obrydd vad gäller fordon, arbetsmaskiner och miljö överlag.
Hon går först och sist när man rider ut, ensam och med sällskap, även gått som handhäst och inget har skämt henne hittills. En riktig pärla i de situationerna!
Hon är social och tycker om att bli omskött av både barn och vuxna. Står tryggt på gången så länge man vill.
Kan vara ensam i både box och hage utan minsta stress.
Lätt att leda, även för mindre barn.
Lättfödd, men går på ponnybete här och hanterar det. Ej eksem eller liknande.
Hon är pigg och alert utan att vara stressad när man jobbar med henne. Longerad och tömkörd. Kanske ett ämne att köra in för den som är kunnig?
Har här ridits av både äldre och yngre. Kommer bli ännu finare med mer utbildning. Går i form med ryttare som själv kommit dit i sin ridning och tränar sidvärtsrörelser, men dessa behöver befästas. Tar till sig utbildning i rask takt. Har en fin bjudning men är ändå lätt att bromsa även för ett yngre barn.
Har löshoppat helt okomplicerat (se film) över mattor, skärmar, plankor osv. Visar mycket fin vilja och inställning där! Hoppat enklare övningar och banor med ryttare här hos oss och gör det fint, men behöver fortsatt rutin och utbildning. Har gått pay and jump hos tidigare fodervärd.
Har hoppat terränghinder: stockar, trappa och däckhinder på lina här hos oss (då vi inte alltid har tillgång till liten ryttare så gör vi mycket från marken)
Hade ärr i mungiporna när hon kom till Sverige. Trivs därför fint på hackamore, men går även att rida med tillpassat bett.
Trevlig att longera och tömköra.
Helskodd, behöver en hovslagare med känsla.
Vaccinerad och försäkrad i Dunstan.
Ingen känd skadehistorik.
Lätt att lasta och åker bra.
Snälla att duscha.
Kom hit med övervikt, men går stadigt åt rätt håll med träning och lagom mycket mat.
Har överbett, så behöver slipning och översyn av tandläkare med regelbundna intervall = minst årligen.
Besiktigad 30/6 utan anmärkning av betydelse. Köpare är naturligtvis fri att göra och bekosta egen besiktning om man önskar, och vi är även behjälpliga med att köra till någon av de närliggande klinikerna för undersökning.
Säljes till familj med god hästvana, där man förstår att man får den ponnyn man skapar. I rätt hem kommer detta vara den där pärlan alla drömmer om till sitt barn! Att hon dessutom är otroligt söt gör ju inte saken sämre 😉
Filmer finns på instagram #FrostyhosJKs plus att hon har en egen "händelsebubbla" på vårt konto jks_hast
Säljes av JK's Häst på uppdrag av ägaren (ägare sedan importen). Säljes pga att ägaren har för många ponnyer.
Prisidé: 52.000kr
Sadel (knights) finns att köpa till för 5.000kr
Känns Frosty som ponnyn för er? 🥰
Då skickar du ett sms till 0707-318006 där du beskriver kortfattat vad ni erbjuder er framtida familjemedlem och lite om er, så återkopplar jag så snart jag kan! Då jag rider och undervisar mycket så kan jag vara svår att nå på telefon via samtal.
Vi driver en liten, gedigen, personlig utbildnings och försäljningsverksamhet. Du ser väldigt mycket kring hur vi jobbar på vårt instagramkonto jks_hast
Varmt välkommen för kontakt!
/Jenny Karlsson JK's Häst
Annons ID:eAgTnjlhf