Beskrivning
Jag köpte Mini för två år sedan som första häst till min dotter och mig själv. Tonårsdottern, som aldrig tröttnat på ridningen men som inte fann tjusning i att vistas på ridskola en gång i veckan, kunde inte släppa drömmen om en egen häst. Jag själv som red när jag växte upp och sedan sporadiskt tillsammans med barnen på några lektioner då och då, kände att jag ville göra verklighet av livet med häst. Det är inget jag ångrar det minsta.
Dottern känner tyvärr inte att Mini är rätt häst för henne och det är hon som behöver ridningen mer än mig så nu har vi beslutat att sälja Mini och köpa en häst som passar dottern bättre. Jag hade gärna haft kvar Mini om jag hade haft möjlighet att ha två hästar. Har svårt att tro att vi kommer hitta en lika trevlig häst igen.
Mini är världens snällaste häst, enkel i hanteringen så som med all skötsel, hovslagare, vaccinering och tandläkare. Var enkel att lasta när vi köpte och när vi åkt till vaccinering, men har nu inte lastats på ca 1 år. Mini är ett sto med åsikter i ridningen och hon testar gärna sin ryttare men hon är absolut inte dum, därför kräver hon en erfaren ryttare som kan ställa krav men ändå hålla en mjuk hand. Vi har inte kommit så långt att Mini kan ridas ut ensam, det behövs minst 1 promenerande person bredvid men allra helst en häst att följa. När man väl kommer in i skogen så släpper alla tveksamheter.
Mini går just nu i en stoflock och är hög i rang. Står på box nattetid men har även stått på lösdrift vilket funkar minst lika bra. I hagen har hon gärna fri tillgång till grovfoder.
Går barfota hos oss vilket fungerar bra men hon vill gärna ha boots om man ska rida ut på stenigt underlag. Har hos tidigare ägare haft skor.
Hos tidigare ägare tränades Mini regelbundet för tränare i hoppning och dressyr men vi har inte hoppat så mycket med henne. Har hoppats banor runt 90 – 100 cm, men hoppats enstaka hinder runt 110 cm.
Skadefri och utan sjukdomar både vad gäller vår ägo och även hos förra ägaren. För två år sedan när det var som blötast i hagen fick hon mugg, men inte haft något sedan dess. Vid första tandläkarkontrollen i vår ägo upptäcktes en bettskada, men vid senaste kontrollen i december såg allt bra ut. Vi alternerar mellan bett och bettlöst efter rekommendation från tandläkaren.
Vid intresse är jag lättast att nå efter kl 17:30.