Beskrivning
Nu är det dags för Rosé att hitta ett nytt hem efter fem år hos oss när barnen gått över till större ponnyer.
Snäll och okomplicerad ponny. Kan gå ensam och i flock. Inga problem att ha själv i stallet. Funkar både på ridbana och uteritter. Går att rida ut på både ensam och i grupp, otittig och trafiksäker. Vår dotter på 10 år rider ut henne själv i alla gångarter.
Tävlat lätt D-dressyr, engelska ridklasser, p&j på bomhöjd. Okomplicerad att ha med sig på tävling och sköter sig bra. Börjat träna hoppning och tycker det är kul. Lagom framåtbjudning och nybörjare kan både skritta och trava henne på ridbanan själva. Barnens kompisar och kusiner utan ridvana får rida på henne. Går att galoppera med vuxen bredvid. Med en ryttare som kommit längre med sin ridning kan hon ha lite egen vilja och vill ha en ryttare med mjuk hand och som rider lite bestämt för att bestämma vägen på ridbanan. Mina döttrar har varit väldigt försiktiga men ridit henne båda två från att de var 4-5 år och har med min stöttning ridit i alla gångarter och stora tjejen både hoppar och rider ut själv.
Mycket tömkörd och jobbad från marken. Kan ha körts in som unghäst men inte körd efter det.
Snäll i all hantering och står snällt på gången när det flätas och pysslas. Går barfota och använder Cavalloboots vid längre uteritter. Gillar inte när hovslagaren slår på skona men eftersom barfota har funkat så har vi låtit henne gå utan skor.
Har inte haft några skador när vi har haft henne men är väldigt lättfödd och i överhull så vi låter inte henne gå på något kraftigt bete.
Har fått två föl, senaste 2024 e Cartier RP. Finns här på gården.
Ring eller skicka meddelande. Har fler filmer och foton vid intresse.
Annons ID:8cdvO4cEm