Beskrivning
Vi har ägt Jade i två år och under de åren har han varit en fantastisk häst och en bästa vän, men pågrund av för lite tid och ork har vi bestämt oss för att sälja.
Jade har trots sin ålder väldigt mycket energi kvar att ge. Skogsturer är hans favorit men dressyr på banan är också väldigt roligt, han gillar att få visa upp sig. Pågrund av mitt svaga intresse för hoppning har vi inte gjort det så många gånger, men varje gång hinder kommer fram tycker han det är väldigt kul och hoppar väldigt bra. Vid arbete kan han ibland hosta lite när han kommer igång. Hostan har kollats på av veterinär och är inget farligt.
Jade har varit en väldigt snäll, pålitlig och lugn häst men har på senaste blivit spänd, stressad och har mycket energi, detta har lett till lite oönskat beteende. Detta har skett främst i ridningen och i hanteringen precis efter ridpasset. Men i övrig hantering är han världens snällaste, har aldrig bitits eller sparkats. Jade är väldigt matglad och en godisbit här och var som belöning är mycket uppskattat.
Vi bryr oss extremt mycket honom och det är viktigt att han hamnar i rätt hem. Jade uppskattar ett lugnt stall då han är väldigt uppmärksam på stress i omgivningen.
Vi tror att Jade skulle passa bäst hos en vuxen, möjligtvis en äldre tonåring med hästvana föräldrar. Det är viktigt att det är en lugn person, som kan vara tydlig och bestämd utan att vara hård eller elak. Det är också viktigt att det är en person som spenderar tid med Jade utanför sadeln. Kvalitetstid med mycket ompysslande är viktigt för Jade.
Tävlad senast i maj-23 och har gått:
Hoppning LB
Dressyr LA:P1
Fälttävlan P80
Tömkörd, ej av mig men av tidigare ägare.
Lätt att longera, själv har jag gjort det i grimma och oftast utan spö.
Låg i rang.
Har endast gått med valacker hos oss men skulle inte tro att det uppstår problem med ett sto heller.
Han har fina hovar, går helskodd och är super snäll vid skoning.
Har haft mugg en gång hos oss.
Har haft kolik en gång hos oss men inte hos tidigare ägare.
Inga andra magproblem.
Avmaskades förra hösten och nytt träckprov ska tas senare i mars.
Tänder kollades i början av februari. Det fanns då viss slitning men inget allvarligt. De behöver dock kollas igen i april/maj.
Pass, chip, vaccinerad (senaste i början av mars).
Ingen skadehistorik.
Försäkrad i Agria.
Finns möjlighet att köpa med utrustning.
Eventuell besiktning betalas av köparen.
Jade står i Alvesta
Låter detta intressant får ni skicka SMS till: 070-276 92 97 (förälder) och skriv lite kort om er själva så återkommer vi så snart vi kan.
Annons ID:505Gnu704